آموزش طراحی آیکن های شبکه اجتماعی در فتوشاپ

طراحی آیکون شبکه های اجتماعی در فتوشاپ

آموزش طراحی آیکن های شبکه اجتماعی در فتوشاپ

طراحی آیکون شبکه‌ های اجتماعی در فتوشاپ در چندین سال اخیر اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده، به‌گونه‌ای که داشتن پروفایل و طراحی یک آیکون مناسب و منحصربه‌فرد برای هر یک از کسب‌وکارهای موجود، به‌عنوان یک امر کاملاً ضروری تلقی می‌شود. سوشال مدیا قسمتی است که تمام مشتری‌ها قابلیت این را دارند تا سوال‌های احتمالی ذهن خود را بپرسند، الهام بگیرند و بسیاری از پست‌های موردعلاقه را نیز به‌راحتی به اشتراک بگذارند و از این طریق با تمام دوستان خود ارتباط لازم را برقرار نمایند. با این‌حال پیش نیاز ارتباط کاربر با شبکه‌های اجتماعی، طراحی درست آیکن شبکه‌های اجتماعی و قرار دادن آن در مکانی مناسب است.

برای کسب اطلاعات بیشتر دررابطه‌با طراحی آیکون شبکه‌ های اجتماعی در فتوشاپ برای هر یک از پلتفرم‌های موجود به همراه مزایای برندسازی استراتژیک بهتر است که با تیم افروز وب همراه باشید تا موارد بیشتری دراین‌رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

مزیت‌های ویژه طراحی آیکون شبکه‌ های اجتماعی در فتوشاپ

تأکید و تمرکز ویژه بسیاری از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی روی محتوای بصری است. به‌غیراز توییتر که همچنان نیز سعی می‌کند محتواهای خود را به‌صورت متن ارائه دهد، دیگر پلتفرم‌ها تصاویر، ویدئوها و فیدهای تخصصی را در ارجحیت قرار می‌دهند. در چنین شرایطی است که آیکن شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به ارتباط بهتر و ایجاد هویت و شناخت بیشتر برند به اجرا می‌گذارد.

بهترین راهکار برای طراحی آیکون شبکه ‌های اجتماعی سایت و برقراری ارتباط با مشتری‌های مدنظر، ایجاد یک آیکون جدا برای هر یک از شبکه‌های اجتماعی است. قطعاً زمانی که بخواهید در پلتفرم‌های مختلفی همچون تلگرام، توییتر، اینستاگرام فعالیت کنید بهتر است که برای هر یک طراحی آیکون متفاوت در نظر گرفته شود.

آموزش طراحی آیکن های شبکه اجتماعی در فتوشاپ – مدرس سید حسام زنوزی

در این بخش قصد داریم تا به بررسی برخی از مهم‌ترین نکات در خصوص طراحی آیکون شبکه های اجتماعی در فتوشاپ شرح دهیم.

۱. خصوصیات و ویژگی های شئ را بررسی کنید.

یکی از مهم ترین جنبه های طراحی آیکن خلق آیکونی است که به سرعت قابل تشخیص و فهم باشد. این آیکون مربوط به هر چیزی که باشد باید در اولین نگاه هدف آن آیکون را به بیننده برساند. در یک آموزش طراحی آیکون، استادان طراحی آیکون Vu و Min Tran در مورد فرایند طراحی آیکون یک مداد بحث می کنند. کشیدن یک آیکون به معنی کشیدن ویژگی های بارز و نوعی آن شئ است بطوری که بتواند توسط آن آیکون مفهوم و نکات دقیق آن را به نمایش بگذارد. احتمالا می دانید که برای انتخاب سه نوع مداد وجود دارد

  • مداد با بدنه منشور شکل با انتهای صاف و دارای روکش
  • مداد با بدنه منشور شکل که در انتهای آن یک پاکن و یک حلقه فلزی قرار دارد
  • مداد استوانه ای شکل بدون پاکن

ما نوع دوم این مدادها را برای طراحی پاکن در نظر گرفته ایم چون جزییات لازم برای طراحی را داراست و تشخیص آن توسط بیننده آسان تر است.

گاهی بهتر است شکل پیچیده تر یک شئ را انتخاب کنیم چون آن وقت آیتم های مشابه و مشترک کمتری با سایر اشیا دارد و آن شئ راحت تر قابل تشخیص خواهد بود. اشیا استوانه ای نوک تیز زیادی شبیه مداد وجود دارند (خودکار، ماژیک و قلم) که در سازهای کوچک اصلا قابل تمیز دادن نیستند، اما یک مداد منشور شکل، با پاک‌کن و حلقه فلزی که در انتهای آن قرار دارد کاملا قابل تشخیص است و این مشخصه آن را به یک شئ با قابلیت آیکون شدن تبدیل می کند.

چند نکته در مورد طراحی آیکون های مناسب و موثر

طراحی آیکون شبکه های اجتماعی سایت

۲. آیکون ها را ساده و کاربردی طراحی کنید تا با پروژه های مختلف هماهنگ باشد.

کلید مهم و ارشمند در فرایند طراحی آیکون، طرای آیکون های ساده و هوشمندانه و کاربردی است تا از این طریق به یک حالت قطعی و نهایی رسید. این کار کمک می کند تا آیکون ها کاربردی تر و مفید تر شوند و بتوان از آن ها در پروژه های مختلف طراحی سایت هم استفاده کرد. اگر آیکون ها این دو ویژگی را با هم داشته باشند پتانسیل جذب مشتری و بازار فروش آن ها بیشتر خواهد بود. نظر به حرف و گرایشات، ما احساس کردیم که طراحی ها را ساده و ابتدایی خلق کنیم، در نتیجه آن ها می توانند هدف اصلی و اولیه خود را برآورده نمایند برای اینکه هماهنگی خوب و مطلوبی در پروژه ایجاد شود جزییات آن باید
به اندازه لازم طبیعی به نظر برسند. این مسیری است که ما آن را دنبال می کنیم.

۳. از یک منبع نور ثابت استفاده کنید.

نکته کاربردی و مفیدی که در هنگام طراحی چند آیکون برای یک پکیج وجود دارد، ایجاد ثبات بین آن ها است، نه تنها در سبک و حالت بلکه در جزییاتی از قبیل منبع نور. هر چند این موضوع به عنوان یک عامل ثانویه در طراحی در نظر گرفته می شود، اما هر نوع عدم تطابق و تناسب در یکی از آیکون های موجود در یک پکیج کیفیت مجموعه آیکون ها را تحت تاثیر قرار می دهد. در این راستا می خواهیم آیکون های ویندوز ویستا را مورد بررسی قرار دهیم، در اینجا ذکر شده که چگونه منبع نور بین سیستم های اجرایی تغییر کرده است، اما منبع نور در هر سری از آیکون ها ثابت باقی مانده است.

در آیکون های ویستا، وجود سایه ها دلالت بر واقعی بودن آن ها دارند و عمقی که در هر یک از آیکون ها وجود دارد درست مانند همیان چیزی است که در جهان واقعی آن را می بینیم. آیکون های ویستا مانند آیکون های ویندوز XP مسطح و دارای Drop shadow نیستند. منبع نور نیز در آیکون های ویستا کاملا فرق دارد. حالا همه اشیا مستقیما رو به منبع نور هستند. از ویندوز ۹۵ تا ویندوز XP منبع نور روی همه آیکون ها همیشه از قسمت بالای سمت چپ تابیده می شد و اشیا در جهت عکس چرخش عقربه های ساعت یعنی بر خلاف جهت تابش منبع نور دوران داده می شوند. در مقایسه با آیکون های ویندوز XP و ورژن های قدیمی تر ویندوز، محل قرار گیری و نورپردازی آیکون های ویستا کاملا متفاوت و مخالف جهت آنهاست.

طراحی آیکون اجتماعی سایت
طراحی آیکون شبکه های اجتماعی سایت

۴. آیکون ها را با فرمت وکتور طراحی کنید.

اغلب لازم می شود که آیکون ها را در اندازه های و بردهای مختلف بکار برد، بنابراین بهتر است از ویژگی قابلیت مقیاس پذیری گرافیک های وکتور در ساخت یک طرح خوب و زیبا برای اهداف مختلف استفاده کرد. با استفاده از برنامه های وکتور ساز از قبیل Adobe Illustrator، هر شکل، گرادیانت و استروک که در ساخت آیکون بکار می رود قابلیت تغییر سایز به هر اندازه ای را داراست. این آموزش طراحی آیکون شما را گام به گام تا خلق یک آیکون زیبا پیش خواهد برد و به شما نشان خواهد داد چگونه با استفاده از اشکال ساده و ابتدایی و گرادیانت های ایلوستریتور می توان آیکون های زیبایی طراحی کرد.

۵. آگهی از تفاوت های فرهنگی

همین طور که در نکته شماره ۱ ذکر شد، بدست آوردن ویژگی های آیکونیک یک شی اهمیت زیادی دارد، نکته حائز اهمیت دیگر این است که تفاوت های فرهنگی زیادی نیز در زمینه تشخیص و مفهوم هر آیتم وجود دارد. Turbomilk نیز ۱۰ مورد از اشتباهاتی که در طراحی آیکون مرتکب می شویم را با مثالی از یک Mailbox یا جعبه نامه گردآوری کرده است. برداشت و تشخیصی که ممکن است توسط شکل یا رنگ یک Mailbox در یک کشور انجام شود، ممکن است در کشور دیگر کاملا متفاوت باشد.

همیشه در نظر داشتن و به حساب آوردن شرایطی که آیکون شما در آنجا مورد استفاده قرار می گیرد لازم و ضروری است. نکته مهمی که اینجا باید در نظر داشت ویژگی های ملی و قومی است. آداب و رسوم، عقاید و عرف فرهنگی، اشارات و حرکات و شرایط محیطی می تواند به صورت ریشه ای از یک کشور به کشور دیگر متفاوت باشد. سعی کنید از تخیلات و تصورات کلی و عمومی و فراگیری که به سادگی برای مردم قابل تشخیص است استفاده کنید.

از تمرکز روی یک جنبه ثانویه مربوط به یک عنصر خاص اجتناب کنید. برای مثال، برای یک آیکون Mail یا نامه، Mailbox یا جعبه نامه روستایی یا رعیتی کمتر از یک مهر پست قابل تشخیص و شناسایی است. نکته وقتی در حال طراحی آیکون هایی هستید که در ارتباط با علائم هشدار دهنده و علائم عبور و مرور هستند به این نکته بیشتر توجه کنید، چون آن ها از کشوری به کشور دیگر کاملا با هم فرق می کنند.

همچنین بخوانید: آموزش انتخاب تمپلیت از سایت Dribbble

۶. از ترکیب های رنگ نامعمول استفاده کنید.

استفاده از رنگ های گیرا و اشکال جذاب که شئ را تقویت کنند می تواند به برجسته شدن و تاثیرگذاری آیکون کمک کند. به یاد داشته باشید که آیکون ها به ندرت در پس زمینه های تک رنگ به نمایش گذاشته می شوند. برای ایجاد یک افکت نهایی پویاتر حتما به سایه ها و درخشندگی تصویر توجه داشته باشید. اصولا دو عنصر در طراحی یک آیکون مناسب و مطلوب نقش دارند: ۱) شکل. ۲) استفاده از رنگ مناسب. اگر به آیکون Appzapper نگاه کنید خواهید دید که ۱) دارای یک شکل اصلی و اولیه است و ۲) در آن از رنگ های و ترکیبات نا همگون استفاده شده است.

طراحی آیکون شبکه های اجتماعی و اینستاگرام در فتوشاپ

معمولاً یکی از عوامل مهمی که برای بسیاری از مشتری‌ها استرس‌زا است، انتخاب اندازه لوگوی مناسب برای شبکه اجتماعی اینستاگرام است. همان‌طور که به‌خوبی مطلع هستید پلتفرم اینستاگرام فقط یک قسمت جهت اضافه‌کردن لوگو دارد و آن هم مربوط به‌عکس پروفایل است. اگر قصد دارید کسب‌وکار خود را در اینستاگرام شروع کنید و در آنجا آن را توسعه دهید، باید بگوییم که این شبکه اجتماعی بهترین قابلیت را جهت ارتباط با مشتریان به همراه دارد.

یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که به کمک آن می‌توانید لوگوی مدنظر را اضافه کنید، ایجاد یک نسخه مربعی از لوگوی برند خود است. لازم به ذکر است این نکته را بیان کنیم که حتماً از این موضوع اطمینان حاصل کنید لوگوی اینستاگرام شما در هر زمان که روی گوشی هوشمند بالا می‌آید قابلیت‌هایی همچون ساده‌بودن، واضح و قابل‌درک بودن را به همراه داشته باشد، چرا که اکثر کاربران نمایه و لوگوی شما را از طریق گوشی هوشمند خود مشاهده می‌کنند.

آیکون شبکه اجتماعی

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید: طراحی سایت یا پیج اینستاگرام؟

طراحی آیکون برای پلتفرم یوتیوب

قطعاً افرادی که در یوتیوب مشغول به فعالیت هستند به‌خوبی می‌دانند که قسمت‌ها و مکان‌های مختلفی برای درج و طراحی آیکون وجود دارد و شما می‌توانید باتوجه‌به آنها جهت برندسازی و آگاهی سایرین اقدامات لازم را انجام دهید.

در اولین قدم بهتر است به ایجاد یک نمایه برای کانال بپردازید و در اصل این آیکون به‌عنوان تصویر نمایه اصلی شما به‌حساب می‌آید و در تمام قسمت‌های مختلف پلتفرم نیز نمایش داده می‌شود. توصیه یوتیوب به تمام افرادی که قصد طراحی آیکون جهت‌نمایش برند خود را دارند این است که از فایل‌های gif، jpg، bmp یا png استفاده کنند. باید این نکته را نیز توصیه کنیم که برای مطمئن شدن از کیفیت لوگو در تمام دستگاه‌ها بهتر است تصویر مدنظر با ابعاد ۸۰۰ در ۸۰۰ پیکسل آپلود شود، اما خود تصویر اصلی با ابعاد ۹۸ در ۹۸ پیکسل ارائه خواهد شد.

در سایر پلتفرم‌های موجود نحوه نمایش بنرهای کانال مقداری متفاوت است و این موضوع در یوتیوب به دستگاه شما بستگی دارد. معمولاً زمانی که صفحه دستگاه بزرگ‌تر باشد بنر کانال نیز به‌صورت کامل نمایش داده خواهد شد، اما در دیگر دستگاه‌های کوچک شامل تلفن‌های هوشمند این امکان وجود دارد که بنر برند شما بریده شود‌. هدف از بیان این نکته فقط این بود که مهم‌ترین قسمت‌های مربوط به اطلاعات موجود که شامل لوگوی شما می‌شود، باید نزدیک مرکز باشد تا تمام دستگاه‌ها قابلیت خواندن آن را داشته باشند.

توجه!

توصیه افروز وب به آن دسته از افرادی که به طراحی آیکون شبکه ‌های اجتماعی در فتوشاپ می‌پردازند این است که تصویر را با ابعاد ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ پیکسل برای بنر کانال آماده کنند. قطعاً بسیاری از افراد این نکته را می‌دانند که یوتیوب تنها به دلیل ارائه محتواهای ویدئویی بسیار خاص و معروفیت زیادی دارد، پس اگر شما هم قصد دارید از این ویژگی برای رشد و افزایش کسب‌وکار خود استفاده کنید در وهله اول از این موضوع اطمینان حاصل کنید که یک png کاملاً مناسب و شفاف از طراح گرافیک یا نرم‌افزار طراحی لوگوی آنلاین دریافت خواهید کرد‌. این فایل شفاف می‌تواند به شما کمک کند تا در زمان انتشار هر ویدئو لوگوی مدنظر را روی آن قرار داده و از این طریق به تبلیغ برند خود بپردازید.

طراحی آیکون برای پلتفرم فیسبوک

معمولاً در زمان طراحی آیکون برای فیس‌بوک یک سری نکات مهم وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید و اولین و مهم‌ترین آن تفاوت موجود بین حساب تجاری و شخصی افراد است. درست است که تمام اندازه لوگوهای پلتفرم‌های اجتماعی به یکدیگر شباهت دارند، اما به‌هیچ‌وجه قابل‌تعویض نیستند، پس به همین دلیل لازم است که در هنگام شروع موضع خود دررابطه‌با حساب شخصی یا تجاری مشخص کنید. اکثر شرکت‌های موجود سعی می‌کنند تا لوگوی خود را به‌عنوان یک تصویر نمایه به پروفایل اضافه کنند و در نهایت نیز از تصویر جلد جهت به اشتراک گذاشتن و نمایش محصولات ارائه شده استفاده خواهند کرد.

اگر به دنبال یک آیکون فوق‌العاده مناسب برای حساب تجاری فیس‌بوک خود هستید آپلود یک فایل png می‌تواند بهترین راهکار باشد، علی‌الخصوص در زمانی که لوگوی مدنظر شما دارای متن است. معمولاً فایل‌های jpg به اندازه فایل ‏png شفاف و واضح نیستند. تصویر مدنظر برای بالا آمدن روی نمایشگرهای رایانه باید حداقل ۱۷۰ در ۱۷۰ پیکسل باشد و در گوشی‌های هوشمند نیز ۱۲۸ در ۱۲۸ پیکسل مناسب‌ترین وضوح برای نمایش تصویر پروفایل خواهد بود.

ساخت لوگوی مناسب برای لینکدین

پس از طراحی آیکون شبکه‌های اجتماعی از این موضوع اطمینان حاصل کنید که لوگوی خود را به پروفایل لینکدین اضافه کرده‌اید. معمولاً در لینکدین لوگوی مدنظر باید ۳۰۰ در ۳۰۰ پیکسل و تصویر در نظر گرفته شده برای روی جلد باید ۱۵۳۶ در ۷۶۸ پیکسل باشد، اما این در حالی است که لوگوی برندمد نظر شما نباید کوچک‌تر از ۳۰۰ در ۳۰۰ پیکسل  و تصویر جلد نیز حداقل ۱۱۹۹ در ۲۲۰ باشد.

طراحی آیکون شبکه ‌های اجتماعی در فتوشاپ با افروز وب

همان‌طور که ملاحظه کردید در رابطه طراحی آیکون شبکه‌ های اجتماعی در فتوشاپ مطالبی را بیان کردیم و به توضیح این موضوع پرداختیم که این مورد می‌تواند روی کسب‌وکار شما به چه میزان تأثیر مثبت و منحصربه‌فردی بگذارد. قطعاً این موضوع برای موفقیت هر کسب‌وکار بسیار ضروری و حائز اهمیت به شمار می‌آید. به کمک طراحی آیکون شبکه‌ های اجتماعی سایت می‌توانید ارتباط بهتری با مشتری‌های خود برقرار کنید و این ارتباط مناسب باعث معروفیت بیشتر برند شما خواهد شد.

به هر میزان که این معروفیت افزایش پیدا کند فروش شما نیز بیشتر می‌شود. جهت طراحی آیکون شبکه‌های اجتماعی رعایت یک سری نکات کاملاً مهم و حائز اهمیت به شمار می‌آید و ما نیز سعی کردیم به توضیح برخی از آنها بپردازیم.

نظرات خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.