تفاوت وب اپلیکیشن با وب سایت چیست؟

تفاوت وب اپلیکیشن با وب سایت

تفاوت وب اپلیکیشن با وب سایت چیست؟

از زمانی که اهداف تجاری به شکل قابل‌توجهی تغییر پیدا کرد، توسعه وب‌سایت و وب اپلیکیشن در دستور کار قرار گرفت. شاید در نگاه اول تفاوت وب اپلیکیشن با وب‌سایت را متوجه نشوید. چون که هر دو طراحی مشابهی دارند و با تلفن همراه نیز سازگار هستند. همچنین هدف اصلی وب اپلیکیشن و وب‌سایت، برآورده‌کردن نیازهای هر نوع کسب‌وکار است. با درنظرگرفتن این موضوع و آشنایی جزعی باهدف وب اپلیکیشن و وب‌سایت، در ادامه این مقاله از سایت افروزوب قصد داریم تا به بررسی تفاوت وب اپلیکیشن با وب سایت بپردازیم. همراه ما باشید.  

تفاوت وب اپلیکیشن با وب‌ سایت چیست؟

وب‌سایت‌ها و وب اپلیکیشن‌ها تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در این بخش به بررسی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت. هر یک از این امکانات برای هدف و با شرایط خاصی طراحی شده‌اند. با شناخت بهتر می‌توانید استفاده صحیح و اصولی از این بسترها داشته باشید.

تفاوت وب سایت با وب اپلیکیشن
تفاوت وب سایت با وب اپلیکیشن

آشنایی با ویژگی وب اپلیکیشن ها

وب اپلیکیشن یا همان برنامه تحت وب یک نرم‌افزار کامل و جامع است که توسط مرورگر وب، شبکه محلی و اینترنت کار می‌کند. این برنامه شامل مجموعه برنامه‌هایی است که از طریق وب کار می‌کنند. یکی از برنامه‌های کاربردی و معروف، «جمیل» است که افراد بسیاری با آن آشنایی دارند.

یک وب اپلیکیشن به شکلی عمل می‌کند که در هر ساعت از شبانه‌روز بتوانید اطلاعات موردنیاز را در هر مکان و زمان به شکل آنلاین یا آفلاین مشاهده نمایید. به این نکته توجه کنید که طراحی وب اپلیکیشن ها بر اساس تجزیه‌وتحلیل، بررسی نقش‌ها و عملکردها صورت می گیرد.

تفاوت وب اپلیکیشن ها

یک تفاوت وب اپلیکیشن با وب‌سایت این است که این‌گونه برنامه‌ها قابلیت ارائه در شبکه داخلی یا اینترنتی را نیز دارند. در موارد زیر دلایل طراحی یک وب اپلیکیشن آورده شده است:

 1. نسبت به اپلیکیشن‌های موجود در دسکتاپ، استفاده از وب اپلیکیشن ساده‌تر است.
 2. یک وب اپلیکیشن را می‌توان روی هر پلتفرم استفاده نمود. چون که همه آن‌ها از مرورگرهای جدید پشتیبانی می‌کنند.
 3. وب اپلیکیشن نیازی به تأییدشدن توسط اپ‌استور موبایل ندارد.
 4. این گونه اپلیکیشن‌ها در هر حالت قابل‌انتشار هستند.
 5. نیاز به یادآوری برای به‌روزرسانی ندارند.
 6. می‌توان به شکل ۲۴ ساعته از هر کامپیوتر و هر جا به این برنامه‌ها دسترسی داشت.
 7. شما می‌توانید هم‌زمان از طریق کامپیوتر و دستگاه‌های موبایل به اطلاعات موردنیاز دسترسی داشته باشید.
 8. برای هر شرکت، وب اپلیکیشن گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه است.
 9. اپلیکیشن‌های تحت وب، به اینترنت نیاز دارند و از طریق مرورگر وب موبایل نیز قابلیت دسترسی دارند.

یکی از قوی‌ترین وب اپلیکیشن‌ها گوگل وب‌مستر یا گوگل سرچ کنسول است که داده‌های زیادی را از سایت‌های مختلف جمع‌آوری می‌کند. سپس از تجزیه‌وتحلیل آن‌ها، اطلاعات مفیدی را به کاربران ارائه می‌دهد. یک تفاوت وب اپلیکیشن با وب‌سایت این گونه عنوان می‌شود که صاحبان وب‌سایت با مطالعه این اطلاعات می‌توانند میزان استقبال از سایت خود را متوجه شوند.

وب اپلیکیشن سرچ کنسول
گوگل سرچ کنسول هم نوعی وب اپلیکیشن است!

این گونه برنامه‌ها قابلیت‌های پیشرفته‌ای نیز دارند که در موارد زیر آورده شده است. این قابلیت‌ها عبارت‌اند از:

 • دریافت انواع پیام‌ حتی در حالت غیرفعال بودن
 • قابلیت دسترسی به همه سخت‌افزارها با استفاده از APIها
 • ذخیره‌سازی داده‌ها در حافظه خود دستگاه برای استفاده در حالت آفلاین

زمانی می توانید از تمامی مزیای وب اپلیکیشن ها استفاده کنید که برنامه تحت وب توسط تیمی حرفه ای طراحی شده باشد؛ افروزوب، دارای نمونه کارهای موفقی در زمینه طراحی وب اپلیکیشن دارد.

طراحی اختصاصی و پیاده سازی وب اپلیکیشن آیلتس میکس
طراحی اختصاصی و پیاده سازی وب اپلیکیشن آیلتس میکس

آشنایی با وب‌سایت ها

وب‌سایت شامل یک فضا از اینترنت است که درون خود یک یا چند صفحه دارد. به شکل کلی یک و‌ب‌سایت مجموعه‌ای از یک یا چند صفحه است که روی سرور قرار می‌گیرد. تعداد زیادی از وب‌سایت‌هایی که روی بستر اینترنت موجود هستند را می‌توان با یک جست‌وجو ساده پیدا کرد.

محتوای وب‌سایت‌ها روی سرور قرار می‌گیرند که روی‌هم، یک شبکه جهانی را تحت عنوان وب تشکیل می‌دهند. هر سرور می‌تواند یک یا چند وب‌سایت را در خود جا دهد. همچنین تفاوت وب اپلیکیشن با وب‌سایت در وب و فضای مجازی این است که هر وب‌سایت در سرور خود یک نام و شناسه‌ای مخصوص به خود دارد.

چون که وب‌سایت‌ها با آن شناسه، شناخته شده که به آن IP گفته می‌شود. در ادامه مهم‌ترین دلایل طراحی یک وب‌سایت ذکر شده است.

وب سایت ها
 • یک راهکار مؤثر برای نشان‌دادن محصولات و خدمات خود است.
 • توسعه یک وب‌سایت سبب تثبیت موقعیت اجتماعی شما خواهد شد.
 • این روش می‌تواند در برندسازی و اهداف کسب‌وکارتان کمک شایانی کند.
 • پشتیبانی از مشتریان بهبود پیدا می‌کند.
 • یک وب‌سایت قابلیت‌های پیشرفته‌ای دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:
 • امکان جست‌وجوی پیشرفته در محتواها و صفحات
 • امکان ایجاد فرم‌های پیچیده جهت جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز
 • دارای سیستم عضویت و امکان افتتاح حساب کاربری

برای طراحی سایت اختصاصی و گسترش کسب و کارتان می­توانید با ما در تماس باشید. افروز وب همواره به‌عنوان یک تیم متخصص در کنار شما خواهد بود. برای مشاهده نمونه کار  طراحی وب‌سایت قبل از سفارش سایت اختصاصی می‌توانید از طریق سایت افروز وب اقدام کنید.

تفاوت وب اپلیکیشن و وب‌ سایت چیست؟

ساختار وب‌سایت، بر محتوا تأکید دارد؛ اما وب اپلیکیشن تمرکز خود را روی عملکرد معطوف کرده است. تفاوت وب اپلیکیشن با وب‌سایت در این است که وب‌سایت می‌تواند یک مطلب را برای همه افراد به شکل یکسان نشان دهد. این در حالی است که وب اپلیکیشن بر اساس میزان تعامل با کاربر، اطلاعات را پردازش کرده و به کاربر نشان می‌دهد.

محتواهای نمایش‌داده‌شده برای هر کاربر با سایر کاربران متفاوت است. یک کاربر برای مشاهده اطلاعات یک وب‌سایت، می‌بایست به اینترنت متصل شود؛ اما وب اپلیکیشن به این مورد هیچ نیازی ندارد. فقط یک‌بار نیاز است تا وب اپلیکیشن بارگذاری شود. سپس کاربر می‌تواند به شکل آفلاین نیز به آن دسترسی داشته باشد.

در واقع یک وب‌سایت مانند ویترینی از کار شما است. یعنی آنچه که در یک شرکت انجام می‌شود را می‌توان در وب‌سایت به شکل کامل انجام داد، اما در وب اپلیکیشن به این شکل نخواهد بود. در یک وب اپلیکیشن باید مخاطب را جذب کرد تا اطلاعات تکمیلی را به‌صورت حضوری ارائه دهد. البته این مورد برای شرکت‌هایی نیاز است که هدف آن‌ها افزایش فروش از طریق اپلیکیشن باشد. در غیر این صورت تفاوت‌ها به شکل دیگری خواهد بود.

همچنین تفاوت وب اپلیکیشن با وب‌سایت، برای شرکت‌ها است. قرار نیست کاری که یک وب‌سایت برای شما انجام می‌دهد را یک وب اپلیکیشن بتواند به شکل کامل پیاده‌سازی کند. اگر این چنین باشد، داشتن یک وب اپلیکیشن کاری بیهوده و هدردادن هزینه و زمان است.

مقاله مرتبط: چرا به طراحی سایت نیاز داریم؟

 کلام پایانی

در این مطلب از سایت افروز وب به بررسی تفاوت وب اپلیکیشن و وب‌سایت پرداختیم. می‌توان گفت که وب­سایت­ها همواره بر محتوا تأکید دارند. این در حالی است که وب اپلیکیشن‌ها همواره بر عملکرد و کارکرد تمرکز دارند.  وب‌های اپلیکیشن مطالب را بر اساس تعاملاتی که با هر کاربر دارد، نشان می‌دهد. اما این در حالی است که وب‌سایت یک مطلب را به طور کاملاً یکسان به‌تمامی کاربران نمایش می‌دهد. با تمامی تفاوت‌های موجود میان وب‌سایت و وب اپلیکیشن، می‌توان گفت که هر دوی آن‌ها همواره یک هدف مشترک بدارند که آن برآورده‌کردن نیاز کاربران است.

سوالات متداول

تفاوت وب اپلیکیشن با وب سایت چیست؟

تفاوت اصلی وب اپلیکیشن با وب سایت ها در هدف شان است؛ وب سایت ها بیشتر بر محتوا تاکید دارند اما وب اپلیکیشن ها بر عملکرد و کارکرد تمرکز دارند.

وب سایت بهتر است یا وب اپلیکیشن؟

تشخیص برتری بین وب سایت و وب اپلیکیشن بسته به نیاز و هدف شما دارد. اگر در مورد انتخاب وب اپلیکیشن یا وب سایت تردید دارید، می توانید با مشاوران ما در تماس باشید!

نظرات خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.